Pernille fra Forfatterhuset fortæller om kurser fra Meyers madhus
Mad og måltider
27 views
“Mit første madkursus hos Meyers Madhus var et kursus for nye køkkenmedarbejdere. Og de havde så mange gode informationer om budget, nye regler og ernæring. Så det var kæmpespændende arbejde, jeg tog med mig hjem derfra.” Sådan siger Pernille om kurserne fra Meyers Madhus.
For Pernille er kurserne i Meyers Madhus i dag en fast del af hendes faglige udvikling, hvor hun tager på kursus minimum en gang hvert halve år, sammen med kollegaer fra sit køkkennetværk.
Læs mere om kurserne her: Kurser og rådgivning | BørneMenuen
I vores filmserie ’Mød en køkkenmedarbejder’ møder du tre dedikerede køkkenmedarbejdere fra Københavns Kommunes institutioner. De deler deres passion for madlavning og viser, hvordan de hver dag omsætter vores ambitiøse Mad- og Måltidsstrategi til praksis – og sikrer velsmagende, sunde, økologiske og klimavenlige måltider til vores borgere - både unge og ældre.
De fortæller også om, hvordan de udvikler sig fagligt, finder inspiration og skaber en køkkenhverdag, hvor der er plads til kreativitet, samarbejde og arbejdsglæde med stor opbakning fra ledelsen og kollegaer. Samtidig nyder de at arbejde i et køkken med andre arbejdstider og mindre slid for kroppen end i et job i restaurationsbranchen.